Kompanija "Bosnet" na području općine Hadžići otvorila je fabriku hrane za kućne ljubimce i neke domaće životinje. Radi se o monumentalnom zdanju gdje je dnevno moguće proizvesti skoro 100 tona hrane za pse, mačke, ribe, ali i rasne konje. Samir Lagarija, direktor "Bosneta", u razgovoru za "Dnevni avaz" ističe da se na ovu vrstu proizvodnje odlučio nakon dužeg razmišljanja. Ustanovio sam da se ova grana industrije najbrže razvija u svijetu. Uz švicarsku tehnologiju i norveško znanje, otvoren je pogon koji će zasigurno u budućnosti biti jedan od bh. brendova. Uloženo je nešto više od 20 miliona KM, trenutno je zaposleno 35 ljudi, a planiramo taj broj povećati na barem stotinu, kaže Lagarija.
Kompanija "Bosnet" na području općine Hadžići otvorila je fabriku hrane za kućne ljubimce i neke domaće životinje. Radi se o monumentalnom zdanju gdje je dnevno moguće proizvesti skoro 100 tona hrane za pse, mačke, ribe, ali i rasne konje.
Svjesna odluka
Samir Lagarija, direktor "Bosneta", u razgovoru za "Dnevni avaz" ističe da se na ovu vrstu proizvodnje odlučio nakon dužeg razmišljanja.
- Ustanovio sam da se ova grana industrije najbrže razvija u svijetu. Uz švicarsku tehnologiju i norveško znanje, otvoren je pogon koji će zasigurno u budućnosti biti jedan od bh. brendova. Uloženo je nešto više od 20 miliona KM, trenutno je zaposleno 35 ljudi, a planiramo taj broj povećati na barem stotinu - kaže Lagarija.
U asortimanu su im različite vrste hrane za pse, uključujući i one za starije životinje, ali i za pse koji su izloženi fizičkom naporu. Iako je firma u nekoj vrsti "zagrijavanja", već je, prema riječima Lagarije, pobijedila na nizu tendera.
- Dobili smo nekoliko tendera u državnim institucijama, od Granične policije do Federalne civilne zaštite. Zamajac bilježimo i u proizvodnji hrane za ribe. Ljudi su prepoznali kvalitet koji dajemo i sve više imamo zahtjeva za isporuku ove vrste hrane - navodi on.
Lagarija ističe i da je jedina bh. fabrika hrane za životinje zasigurno i najveća pojedinačna investicija u proizvodnji ove godine.
- Ovo je tek početak. Mi ćemo se dalje širiti jer sam uvjeren da ovakvi proizvodi imaju mjesta ne samo u BiH nego i svijetu. U ozbiljnim smo pregovorima i s više stranih kompanija. One su zainteresirane ne samo da kupuju našu robu već i da investiraju - kaže naš sagovornik.
Posebni programi
Dodaje i da je ponosan na to što njegova firma proizvodi posebnu hranu za rasne konje te za perzijske mačke.
- Ta vrsta kućnog ljubimca je zahtjevnija pa smo osigurali adekvatne proizvode za nju. Uz hranu imamo potpuno organski pijesak za mace. Taj ćemo proizvod zaštititi, jer ga, koliko znam, nema niko u Evropi - kaže Lagarija.
Posebno ističe da u njegovim proizvodima nema otpadaka, uključujući sušenu krv od životinja. Ta vrsta robe čest je sastojak hrane za životinje, a najviše se uzima tokom pokolja svinja.
Guši se domaća proizvodnja
Lagarija nije mogao izbjeći primjedbe na račun većine trgovačkih lanaca u BiH.
- Iako su obavezni plasirati domaće proizvode, oni to rade vrlo nemarno, pa i bahato. Ne samo da domaće proizvode opterete svakojakim nametima već ih i loše pozicioniraju. Tako se mogu ponašati i zato što znaju da ih niko neće kontrolirati niti kazniti. Samo jedan ili dva trgovačka lanca drže se odredbi zakona i favoriziraju domaće - ističe on.